Przetłuszczające się włosy a łysienie

Przetłuszczające się włosy a łysienie

Włosy wbrew dość prostemu kształtowi i wyglądowi na pierwszy rzut oka, mają dość skomplikowaną wewnętrzną budowę, ale także predyspozycje do przesuszania, lub przetłuszczania się. W tym pierwszym przypadku problem jest do rozwiązania relatywnie rzecz biorąc łatwy. Odpowiednie preparaty nawilżające i odżywiające włosy, a do tego odstawić suszarkę. W przypadku drugiego problemu sprawy są nieco bardziej skomplikowane, a do tego ma on dużo większy wpływ na nadmierne wypadanie włosów.

Zacznijmy od tego, że przetłuszczające się włosy mogą mieć różne przyczyny i niekoniecznie ich skutkiem może być nadmierne wypadanie włosów. Często też jest tak, że oba te problemy występują obok siebie. W wieku młodzieńczym problem przetłuszczających się włosów może być spowodowany poprzez zmiany hormonalne które zachodzą w młodym organizmie. Zresztą często ten problem pojawia się wraz z trądzikiem. W wieku późniejszym taki problem może sugerować to, że przyczyną jest albo zła dieta, słabą pielęgnację albo co gorsza jakaś choroba skóry głowy. A to już niestety często jest powiązane z nadmiernym wypadaniem włosów. W przypadku mężczyzn częstą przyczyną przetłuszczającej się fryzury jest działanie męskich hormonów, a to z kolei może skutkować łysieniem typu męskiego (androgenowym). Ostatnią z możliwych przyczyn jest dziedziczne przetłuszczające się włosy. Najczęstszą przyczyną jest jednak zła pielęgnacja. W przypadku suchych włosów szczotkowanie na przykład jest dobrym sposobem pobudzenia wydzielania sebum. Włosy przetłuszczające wydzielają z kolei dużo łoju i poprzez zbyt częste ich szczotkowanie możemy tylko im zaszkodzić. W lecie przegrzewanie skóry nie wpływa zbyt dobrze na włosy przetłuszczające się. Zwiększa to produkcję sebum.

Co zrobić aby pozbyć się tego problemu i nie dopuścić do możliwego wypadania włosów?

Przede wszystkim należy zweryfikować swoją dietę. Być może jest ona zbyt bogata w tłuszcze, a nasze włosy i skóra głowy potrzebuje raczej więcej witamin, żelaza i cynku. Stąd też warto zwiększyć ilość warzyw i owoców, które znajdują się w naszym jadłospisie. Można też stosować domowe sposoby, aby pozbyć się tego problemu. Przede wszystkim większość takich sposobów oparta jest na tworzeniu płukanek i używaniu ich na włosy. Zaraz po myciu głowy, jako ostatnią formę spłukiwania szamponu można użyć na przykład sok z cytryny (wystarczy na litr wody pół cytryny wciśniętej). Właściwości wysuszające ma także skrzyp. Takie mieszanki ziołowe są również dobre na przetłuszczające się włosy. Oprócz płukanek można też stosować maseczki na głowę. Najbardziej klasyczną jest bez wątpienia ta z jajek. Ubijamy białko na masę i dodajemy do niego żółtko. Taką papkę pozostawiamy na głowie około 20 minut (pod folią spożywczą i ręcznikiem), a potem oczywiście spłukujemy i myjemy włosy. Do kolejnej maseczki potrzebujemy żółtka, 25 ml oleju z orzechów ziemnych, oraz kilku kropel cytryny. Wszystko to razem mieszamy i papkę nakładamy na włosy. Pozostawiamy na 30 minut i spłukujemy dokładnie głowę.

Bez wątpienia istotnym elementem w przypadku kiedy dotknął nas problem przetłuszczających się włosów jest odpowiedni dobór kosmetyków. Przede wszystkim szampon. Powinien być przeznaczony do naszego typu włosów – to jest oczywiste. Jednak warto wybierać lżejsze szampony, niekoniecznie gęste i pozbawione składników które mogą nasze włosy obciążać (na przykład ekstrakt z jedwabiu). Włosy należy myć tak często jak tego potrzeba (wbrew temu co się mówi jeśli głowę będziemy myć co dziennie nasz problem wcale nie musi się nasilić). Mycie włosów zbyt gorącą wodą w przypadku kiedy mamy problem z ich przetłuszczaniem się nie jest dobrym pomysłem. Nie używajcie też kosmetyków które mogą drażnić skórę głowy, chociażby tych z alkoholem. Jeśli wasz problem jest dość duży, wtedy najlepiej udać się do specjalisty, który przepisze Wam już konkretne leki na ten problem.

Na koniec tylko tyle, że nie należy tego problemu bagatelizować, gdyż po pierwsze często może się to skończyć groźnymi powikłaniami skóry głowy, a po drugie może prowadzić w konsekwencji do nadmiernego wypadania włosów.