PRZESZCZEP WŁOSÓW?

PRZESZCZEP WŁOSÓW?

Spróbujemy dzisiaj odczarować nieco temat przeszczepu włosów. Narosło wokół niego sporo legend i żartów, które to jednak niekoniecznie oddają wagę problemu. Mówi się, że takiej formie walki z łysieniem poddają się ludzie, którzy nie potrafią żyć z utratą włosów. Jest to ponoć syndrom kryzysu wieku średniego. Jedni kupują drogie samochody, przesiadają się na motory, a  inni przeszczepiają sobie włosy. Najbardziej znanym i wyszydzanym obecnie człowiekiem, który takiej operacji na sobie dokonał, jest premier Włoch. Spróbujmy zastanowić się, czemu osoby dokonujące przeszczepu włosów, często są traktowani nieco ironicznie.

Sama historia przeszczepów owłosienia, nie jest długa. Pierwsze badania pojawiły się w latach 40 ubiegłego wieku. Efekty tychże mogliśmy podziwiać w 1959 roku, kiedy to Amerykanie dokonali pierwszego takiej operacji. Problem niestety polegał na tym, że włosy te rosły w specyficzny sposób, który nie poprawiał wyglądu pacjenta. Istotną kwestią tego medycznego eksperymentu był fakt, że włosy w ogóle rosną i nie następuje odrzucenie przeszczepu. W latach osiemdziesiątych pojawiła się w Finlandii, metoda mikrotransplantów. I ten sposób, można nazwać przełomem w dziedzinie operacyjnego wszczepiania włosów. Efekty zależne są od jakości włosów pacjenta. Pobiera się je zazwyczaj z tyłu głowy. To miejsce jest najmniej podatne na działanie testosteronu, a dokładniej rzecz ujmując na produkt tego hormonu, czyli DHT. Owłosienie, przy dobrze przeprowadzonej operacji, rosnąć powinny do końca życia.

Sam przeszczep włosów obecnie odbywa się za pomocą dwóch sposobów: Strip i FLUE. Ten pierwszy polega na wykonaniu dość długiego i wąskiego cięcia na głowie pacjenta. Z tegoż kawałka skóry, tworzy się mniejsze, które wszczepia się w miejsca pozbawione włosów. W tym wypadku potrzeba 2-3 albo trzech zabiegów. FLUE polega w dużym skrócie na odizolowaniu mieszków włosowych. Ta stosunkowo nowa metoda, polega na pobieraniu pojedynczych ognisk włosów (tak samo z tyłu głowy) i umieszczaniu ich w łysych miejscach głowy. Bezsprzeczną zaletą tego sposobu jest fakt, że nie pozostaje nam blizna z tyłu głowy (inaczej niż przy Strip).

Niestety wadą, obu zresztą metod, jest cena. Niestety, dla sporej części społeczeństwa – zaporowa.  W Polsce średnio trzeba zapłacić za taki zabieg 11 tysięcy złotych. Wynika to między innymi z niewielkiej ilości miejsc, gdzie taką operację można przeprowadzić. Najbardziej znane kliniki znajdują się w Poznaniu i Warszawie. Warto wiedzieć, że za granicą, średnia cena takiego zabiegu może być dużo niższa. Dla porównania na Słowacji oscyluje ona w okolicach 5 tysięcy złotych.

Czy warto poddać się przeszczepowi włosów?  Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Efekt jest raczej pewny, ale nie każdemu to pasuje. Tym bardziej jeżeli przyzwyczailiśmy siebie i otoczenie do naszej łysiny. Wybór należy jednak do nas.