Ortodoncja w Krakowie

Ortodoncja zajmuje się korekcja wad zgryzu.

Ma ona na celu korygowanie odchyleń we wzajemnym układzie zębów, a także niektórych kości części twarzowej czaszki. Lekarz stomatolog z Krakowa z pewnością pomoże uporać się z tym problemem zarówno w przypadku osób dorosłych, nastolatków jak i dzieci. Warto zdecydować się na leczenie tej przypadłości bo to nie tylko poprawa wyglądu w tym ładniejszy uśmiech, ale też opóźnienie procesów starzenia się twarzy, łatwiejsze czyszczenie uzębienia, poprawa żucia i wymowy. To też korzyści dla zdrowia – lepsza i łatwiejsza praca układu trawiennego i jego wolniejsze starzenie się, rzadziej występujące problemy z zapaleniem dziąseł i bólem zębów.

 

Wady zgryzu można wyleczyć za pomocą specjalnych aparatów. Aparat umożliwia przemieszczenie zębów w odpowiednie miejsce. Ortodoncja dysponuje obecnie wieloma typami aparatów. Aparaty dzieli się na stałe i ruchome. Można skorzystać z aparatów metalowych, ceramicznych lub szafirowych. Często stosowane są zamki tradycyjne, przyklejane do poszczególnych zębów. Zamki metalowe to jedno z najstarszych rozwiązań. Często jednak używane ze względu na skuteczność. Stomatolog Kraków może jednak również zaproponować zamki bardziej nowoczesne mniej widoczne lub bezbarwne. Te bardziej dyskretne preferowane są przez młodzież. Zamki ceramiczne są półprzeźroczyste lub przeźroczyste. Współgrają z naturalna barwą zębów. Wadą ich jest to, że wsporniki są bardziej kruche i podatne na uszkodzenie. Aby temu zaradzić producenci wyrabiają je grubsze. Zamki szafirowe wyrabiane są z monokrystalicznego szafiru. Są one przeźroczyste, bardzo wytrzymałe i nie powodują przebarwień. Najbardziej odpowiednie są dla osób o białych zębach.

Natomiast osoby o żółtym odcieniu zębów powinny się raczej zdecydować na zamki ceramiczne.

Aparaty ruchome tak zwane wyjmowane to akrylowe płytki z metalowymi łukami i śrubami. Te ostatnie przeznaczone są głównie do leczenia wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Aparaty ruchome doskonale korygują wady zgryzu w uzębieniu mieszanym (zęby stałe i mleczne). Każdy aparat jest indywidualnie dopasowany do osoby z niego korzystającej. Przy czym bardzo ważna jest współpraca pacjenta z lekarzem czyli przestrzeganie wizyt kontrolnych i odpowiednia higiena. Oprócz wymienionych aparatów dentysta może dopasować również inne, bardziej nowoczesne, czy specjalistyczne. Typ aparatu warto wybrać razem z lekarzem ortodontą i bezwzględnie stosować się do jego zaleceń.