Czym jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa, to dość nietypowe schorzenie, objawiające się bólem pięty. Początkowo ból występuje przy chodzeniu. Z czasem, zaczyna boleć nawet podczas siedzenia, czy snu. Ból ten potrafi być naprawdę uciążliwy i okazuje się, że jest powodowany przewlekłym stanem zapalnym w okolicy kości piętowej. Najczęściej ostroga piętowa dotyczy sportowców, którzy biegają, czy też grają w siatkówkę, a także osoby starsze. Nie znaczy to, że osoby w innym wieku nie mogą cierpieć na to schorzenie.
Skąd bierze się stan zapalny okolicy kości piętowej?
Ostroga piętowa, to stan zapalny w miejscu gdzie kość piętowa łączy się z rozcięgnem piętowym. Jest to dokładnie to miejsce, które napina się i rozluźnia z każdym naszym krokiem. Stan zapalny powstaje w sytuacjach, gdy nosimy dość długo niewygodne, uciskające obuwie, ulegamy urazowi, bądź mamy dość mocną nadwagę. Stan zapalny sprawia że w jego miejscu odkładają się złogi z których z kolei tworzy się owa ostroga piętowa.
Leczenie ostrogi piętowej
Jedno jest pewne – ból pięty wywołany ostrogą piętową z pewnością nie minie sam. W takim przypadku należy udać się do ortopedy. Ortopeda przeprowadzi badanie poprzez naciskanie naszej stopy, by dobrze zlokalizować ostrogę, później zleci też zrobienie prześwietlenia. Tylko tak dobre zobrazowanie choroby sprawi, że leczenie będzie skuteczne. Przede wszystkim należy też zaznaczyć, że na ostrogę piętową nie robi się zabiegów operacyjnych. W leczeniu wykorzystuje się leki przeciwzapalne, zazwyczaj doustne. Leki w żelach i maściach w tym miejscu nie są zbyt skuteczne.
Podstawą takiego leczenia jest jednak https://fala-uderzeniowa.warszawa.pl/ostroga-pietowa-leczenie/ – dokładniej fizykoterapia oraz kinezyterapia. W zależności od wykorzystywanych zabiegów, leczenie rehabilitacją może trwać nawet pół roku. Na szczęście w większości przypadków przynosi naprawdę pozytywne skutki. Co jednak robić, jeśli taka ostroga nadal boli, lub jeśli problem nie leży tylko i wyłącznie w ostrodze?
Inne metody leczenia ostrogi piętowej
Jeśli klasyczne leczenie lekami i rehabilitacją nie pomaga, należy szukać problemu jeszcze gdzieś indziej. Zazwyczaj w takich przypadkach przede wszystkim poszerza się diagnostykę. W wielu przypadkach, przy stwierdzonej ostrodze piętowej, cierpi też ścięgno Achillesa. W takim przypadku należy je również zdiagnozować i przez jakiś czas spróbować nosić obuwie z specjalnymi wkładkami, czy też specjalne ortezy. Jeśli ból nie ustępuje, bardzo dobrze sprawdza się leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową. Ta metoda bardzo dobrze pobudza tkanki do regeneracji i uśmierza ból, który w niektórych przypadkach może być naprawdę silny.
Ostroga piętowa to bez dwóch zdań schorzenie, które dość ciężko jest zdiagnozować, ponieważ nie jest znane wśród społeczeństwa. Czasem taki ból jest po prostu zbywany. Niestety z pozoru błahy ból może się przerodzić w poważniejsze konsekwencje. Właśnie dlatego, jeśli ból staje się coraz silniejszy i nie ustaje, warto jest zwrócić się do ortopedy. Nawet, jeżeli lekarz powie nam, że to nic poważnego, przynajmniej będziemy o wiele spokojniejsi.