Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak sobie radzić?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – jak sobie radzić?

Zmagasz się z zapaleniem rozcięgna podeszwowego? Nie wiesz, jak się z nim uporać? A może zastanawiasz się, czy istnieje skuteczne https://bodymove.pl/rehabilitacja-stopy/leczenie-zapalenia-rozciegna-podeszwowego-warszawa? Poniższy tekst może okazać się dla Ciebie źródłem cennych wskazówek, więc zapoznaj się z jego treścią.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – co to takiego?

Zapalenie rozcięgna podeszwowego to schorzenie ortopedyczne, które stanowi najczęstszą przyczynę bólu pięty. Rozcięgno podeszwowe to mocno pasmo tkanki łącznej biegnącej od pięty do palców. Jego funkcja polega na amortyzacji wstrząsów oraz stabilizacji stopy. Na co dzień rzadko kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak przeciążenia spowodowane zwiększonym napięciem rozcięgna podeszwowego oraz mięśni łydki może mieć konsekwencje, a szkoda, bo to prowadzi właśnie do rozwoju procesów zwyrodnieniowych tkanki rozcięgna podeszwowego.

Najczęściej zapalenie rozcięgna podeszwowego dosięga osób, które dużo uprawiają sportu (w tym głównie mowa tutaj o biegaczach), ale nie tylko, ponieważ osoby, które stronią od aktywności i prowadza siedzący tryb życia, również mogą zmagać się z tego typu przypadłością. Zapalenie rozcięgna podeszwowego charakteryzuje się bólem okolic pięty, który może przybierać na sile przy stawianiu pierwszych kroków po wstaniu z łóżka, jak również po dłuższym staniu, czy siedzeniu. Jednocześnie ból ten zmniejsza się po rozchodzeniu, ale na koniec dnia znów się nasila.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – leczenie

Im wcześniej pomyślimy o leczeniu, tym mamy większą szansę na to, by uniknąć długiego procesu leczenia i rehabilitacji. Dlatego nie należy lekceważyć żadnych pojawiających się symptomów, tylko działać, jak tylko się pojawią. W tym celu należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, by mógł wykonać badania i zalecić stosowną terapię. Ogólnie istnieje wiele podjeść do leczenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. Najczęściej specjaliści zalecają zabiegi fizykoterapeutyczne jak np. falą uderzeniową.