Wypadanie włosów: przyczyny i leczenie

 

 

Wypadanie włosów, postrzegane jako przedwczesne starzenie się, jest źródłem niepokoju i kompleksów zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. 

 

Rzadziej u kobiet, ale jednak dość powszechne, również wpływa na postrzeganie ich kobiecości. 

 

Jeśli chodzi o mężczyzn, nawet jeśli zerowa piłka jest uważana za seksowną przez wiele osób, trudno im ją zaakceptować. Jakie są więc możliwe sposoby leczenia wypadania włosów?

Wypadanie włosów u mężczyzn.

 

U mężczyzn wypadanie włosów ma głównie podłoże genetyczne, ale może być również związane ze stresem i stylem życia.

 

  1. Androgenetyczne wypadanie włosów

 

Nadmierne i długotrwałe wypadanie włosów u mężczyzn, znane również jako łysienie lub łysienie plackowate, ma głównie podłoże hormonalne. 

Przyczyną jest testosteron, który przekształca się w DHT, hormon przyspieszający cykle włosowe i powodujący utratę gęstości włosów. 

 

Skóra głowy staje się łysa najpierw na skroniach, potem na czole i na czubku głowy.

 

  1. Przyczyny zewnętrzne

 

Na zdrowie męskich włosów może wpływać również nieodpowiedni styl życia, stosowanie agresywnych szamponów, a przede wszystkim stres emocjonalny. 

 

Szok psychologiczny może mieć wpływ na poziomie komórkowym i na mieszki włosowe.

 

Wypadanie włosów u kobiet.

 

U kobiet utrata włosów ma głównie podłoże hormonalne, ale podobnie jak u mężczyzn, może być spowodowana stresem i stylem życia.

  1. Brak równowagi hormonalnej

 

Kobiety podlegają wahaniom hormonalnym przez całe życie, od początku miesiączki do menopauzy, włączając w to ciążę i stosowanie antykoncepcji hormonalnej. 

 

Te wahania, spadek estrogenów lub wrażliwość na androgeny, wpływają na jakość włosów.

  1. Przyczyny zewnętrzne

 

Włosy muszą być odżywiane i wzmacniane poprzez dobrą dietę i zdrowy tryb życia: niedobory witamin sprzyjają wypadaniu włosów u kobiet. 

 

Szok emocjonalny może mieć również wpływ na zdrowie włosów.

Zabiegi na wypadanie włosów.

Nie ma cudownego lekarstwa na wypadanie włosów. Istnieje jednak kilka sposobów, aby spowolnić ten proces i wzmocnić włókna włosów u obu płci.

  1. Dieta

 

Aby wzmocnić włosy i spowolnić ich wypadanie, konieczne jest stosowanie diety bogatej w cynk i żelazo. Cynk znajduje się w rybach i owocach morza, a żelazo w czerwonym mięsie i roślinach strączkowych.

 

Korzystna może być również suplementacja w postaci kuracji. Dobrze jest też połączyć witaminę D i witaminę E (występującą w dużych ilościach w drożdżach piwnych).

 

  1.  Leczenie hormonalne

 

Zmiana środków antykoncepcyjnych, leków antyandrogenowych lub leczenia towarzyszącego menopauzie. 

 

Endokrynolog będzie w stanie określić najlepszy wybór, aby spowolnić wypadanie włosów, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą. 

 

W przypadku mężczyzn, finasteryd, leczenie doustne jest ogólnie skuteczne, a nawet pobudza wzrost włosów.

 

  1. Mezoterapia

 

Dla tych, którzy są bardziej zmotywowani, zastrzyki z peptydów, osocza wzbogaconego płytkami krwi lub komórek macierzystych mogą być wykonane przez lekarza medycyny estetycznej. 

 

Te miejscowe iniekcje są skuteczne w przypadku średniego i płytkiego łysienia.

 

  1. Zwalczanie stresu

 

Wreszcie, ponieważ stres jest czynnikiem sprzyjającym wypadaniu włosów, ważne jest, aby nauczyć się nad nim panować. 

 

Można to zrobić poprzez uprawianie uspokajającego sportu, takiego jak joga lub, przeciwnie, bardziej kardio sportu, aby wypuścić parę. 

 

Kluczowe jest również dbanie o swój sen. W przypadku głębokiego stresu należy rozważyć konsultację z sofrologiem lub psychoterapeutą.

 

  1. Tabletki na porost włosów

 

Bardzo dobrze również mogą się sprawdzić tabletki na porost włosów. W składzie zawierają one niezbędne zioła i witaminy, aby stymulować wzrost włosów. 

 

Dzięki systematycznej kuracji możemy osiągnąć oczekiwane efekty. Należy tylko pamiętać, że wszystko zależy od organizmu, u jednego będzie to szybciej a u drugiego wolniej.