USG Głowy

Czego można się spodziewać po USG Głowy ?

Ultradźwięki głowy to specjalna technika obrazowania głowy za pomocą ultradźwiękowych fal dźwiękowych. Jest stosowany głównie u niemowląt, ponieważ ich mózg ma ciemiączko słuchowe, które daje im okno akustyczne, przez które można usłyszeć dźwięki. Kiedy matka spodziewa się dziecka, często przechodzi badanie ultrasonograficzne, aby potwierdzić ciążę i określić, czy dziecko jest nadal żywe. Jednak jest również stosowany do diagnozowania niektórych schorzeń, takich jak zapalenie opon mózgowych, udar i wysokie ciśnienie krwi.

Niektóre schorzenia są zwykle spowodowane zablokowanymi tętnicami, a skanery ultradźwiękowe są w stanie wykryć zablokowane tętnice. USG głowy nie jest tak skuteczne w diagnozowaniu niektórych problemów zdrowotnych, ponieważ choroby te wymagają czegoś więcej niż tylko okna słuchowego.

USG głowy jest w stanie zobrazować i usłyszeć dźwięki wewnątrz czaszki, aby określić, gdzie występują blokady. Czasami zablokowana tętnica pojawia się w uchu i wymaga operacji. Jeśli blokada jest zlokalizowana w mózgu, do jej wykrywania przydatne są ultradźwięki. Ultrasonograf słucha obrazu mózgu i otaczającej tkanki za pomocą cyfrowego mikrofonu. Częstotliwość fal dźwiękowych powoduje, że fale dźwiękowe odbijają się w mózgu.

Gdy fale dźwiękowe odbiją się wewnątrz mózgu, są one rejestrowane. Pozwala to lekarzowi zobaczyć, gdzie w mózgu może występować problem. Stamtąd lekarze mogą leczyć problem. Ultradźwięki mogą również pomóc lekarzom w wizualizacji naczyń krwionośnych i tkanek miękkich, takich jak kości. Mogą dowiedzieć się, czy mózg osoby jest w stanie zapalnym lub uszkodzonym.

Jeśli spodziewasz się dziecka, regularne badanie ultrasonograficzne jest niezbędne, aby zdiagnozować stan przed urodzeniem dziecka. Badanie ultrasonograficzne należy wykonywać przynajmniej co trzy miesiące w ciąży.

Stan zdrowia Twojego dziecka zależy od tego, jak dobrze organizm wchłania składniki odżywcze i od ilości otrzymywanego tlenu. Kiedy nie otrzymujesz wystarczającej ilości składników odżywczych, Twój organizm nie może wykonywać funkcji, których potrzebuje, co może powodować szereg problemów zdrowotnych. Słabe wchłanianie składników odżywczych może prowadzić do zahamowania wzrostu, uszkodzenia mózgu i innych problemów u dziecka. https://usg-warszawa.pl/ może wykryć, czy Ty i Twoje dziecko otrzymujesz wystarczającą ilość składników odżywczych.

USG głowy może być również wykorzystane do znalezienia problemu w zastawkach serca lub płucach. Jeśli serce dziecka funkcjonuje prawidłowo, łatwiej jest wykryć, kiedy pojawia się problem. W wielu przypadkach można go wykryć jeszcze przed narodzinami dziecka.

USG głowy może również służyć do wykrywania problemów z oczami.

W USG głowy można wykryć problemy w polu widzenia (jaskra), powiekach (niedobór nerwu wzrokowego) i zwyrodnienie plamki żółtej. Użycie USG głowy do diagnozowania problemów z oczami nie zawsze jest wiarygodne, a wyniki często są niejednoznaczne. Jeśli problem jest poważny, może prowadzić do operacji.

USG głowy może również służyć do określenia, czy dziecko ma problemy z oddychaniem. Dzieci często mają trudności z oddychaniem, ponieważ są zbyt duże dla ich płuc. W wielu przypadkach dziecko może mieć tylko zadyszkę. Zdiagnozowanie przyczyny duszności może być trudne, ale USG głowy może dostarczyć informacji o wielkości płuc dziecka.

USG głowy może wykryć problemy z uszami. Dzieci z ubytkiem słuchu mają trudności z wykrywaniem dźwięku ze względu na sposób, w jaki zostały ukształtowane w uszach. USG głowy może pomóc lekarzom zidentyfikować te problemy i skorygować je, jeśli to konieczne.

USG głowy może pomóc wykryć problemy z zębami dziecka. Zęby są ważne, ponieważ zęby dzieci są bardzo ważną częścią ich ogólnego wyglądu. Ząb o nieregularnym kształcie może prowadzić do problemów stomatologicznych.

USG głowy może również ujawnić problemy w mózgu, które są poważniejsze niż inne rodzaje problemów. Demencja i rak mózgu są powszechnymi typami guzów mózgu, których nie można łatwo wykryć bez użycia skanowania MRI. Badanie ultrasonograficzne głowy służy do badania istoty białej mózgu w celu sprawdzenia, czy są jakieś uszkodzenia, które można naprawić. Jeśli wystąpi problem, może pomóc lekarzowi zidentyfikować przyczynę, a następnie leczyć problem za pomocą leków.