Melisa lekarska dobra na sen i nie tylko

Melisa lekarska dobra na sen i nie tylko

Melisa, uprawiana od dawna w ogrodach europejskich jest popularna również w Polsce. W tradycji ludowej nazywana jest rojownikiem, pszczelnikiem czy cytrynowym zielem.

Jej świeże liście dodawane są często do sałatek z uwagi na swój lekko cytrynowy smak i zapach. Po wysuszeniu cytrusowy aromat znika. Zioło to stosuje się powszechnie w stanach nerwicowych i problemów z zasypianiem.

Roślina zawiera w swoim składzie wiele dobroczynnych substancji :

  • olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są cytral, cytronelal i geraniol
  • garbniki, flawonoidy, gorycze, śluzy, chlorofil i karotenoidy
  • kwasy fenolowe, z których najbardziej aktywne są: kwas rozmarynowy, kawowy oraz ferulowy o właściwościach przeciwutleniających.

Swoje właściwości uspokajające melisa zawdzięcza olejkom eterycznym. Olejek melisowy działa również rozluźniająco i rozkurczająco na mięśnie przewodu pokarmowego, dlatego można stosować melisę w przypadku wzdęć.

Flawonoidy i kwasy fenolowe mają z kolei działanie antyoksydacyjne – zwalczają wolne rodniki, dlatego melisę można stosować dla złagodzenia stanów zapalnych w organizmie.

Badania wykazały, że melisa ma również działanie wirusobójcze i bakteriobójcze. Dlatego warto pić herbatkę z melisy w stanach obniżonej odporności i w czasie infekcji żeby powrócić do zdrowia.

Naparem można również przemywać skórę twarzy. Szczególnie w przypadku skóry łojotokowej i skłonnej do wyprysków oraz dodawać do płukania włosów przetłuszczających się.

Przepis na herbatkę z melisy

Przygotowanie herbatki z melisy nie jest trudne. Wsypujemy 1 łyżeczkę suszu do filiżanki, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 15-20 minut do zaparzenia. Napar będzie miał łagodny, ziołowo-cytrynowy smak. Kiedy herbatka nie będzie już bardzo gorąca możemy posłodzić ją miodem. Tak przygotowany napój możemy pić 2-3 razy dziennie.

Melisę można też łączyć z innymi ziołami : rumiankiem, zielem krwawnika lub głogiem.

Działanie uspokajające ma też masaż olejkiem melisowym lub kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku.